YADYO Hazırlık Sınıfının Aşamaları Nelerdir?

Üniversitemize kayıt yaptıran bütün öğrenciler YADYO Yerleşkesinde Eylül ayı içerisinde Yabancı Dilde Yeterlik (İngilizce Muafiyet) sınavına girerler. Muafiyet sınavında başarılı olan öğrenciler, kazandıkları bölümün 1. sınıfından öğrenimlerine devam ederler. Muafiyet sınavında başarısız olan öğrenciler seviyelerine uygun gruplarda  hazırlık sınıfı eğitimlerine başlarlar. 

Güz ve Bahar dönemlerinde devam zorunluluğum ne kadar?

Hazırlık öğretiminde devam zorunluluğu yıllık olarak hesaplanmaktadır. Öğrencilerin derslere en az %80 oranında devam zorunluluğu vardır. Bahar yarıyılı sonunda o yıla ait toplam devam-devamsızlık çizelgeleri ilan edilir. Final sınavı öncesi, belirtilen saatlerin üzerinde devamsızlık yapan öğrenciler, final ve bütünleme sınavlarına girme hakkını kaybederler.

Devamsızlık sınırını aşarsam yılsonu Yabancı Dilde Yeterlik (Muafiyet) Sınavına girebilir miyim?

%80 devam koşulunu yerine getirmeyen öğrenciler Yıl Sonu Genel Sınavına (Final) ve Bütünleme Sınavına giremezler. Ancak bu öğrenciler Yabancı Dilde Yeterlik (Muafiyet) Sınavına girme hakkına sahiptirler. 

YADYO binasında öğrenciler için yemek yeme olanakları var mıdır?

Binamızda kantin/kafeterya hizmetleri mevcuttur.

Öğrenci Belgesini Nereden Alabilirim?

Öğrenci belgesini rektörlük binamızda yer alan idari birimlerden Öğrenci İşleri Daire Başkanlığından alabilirsiniz.

Öğrenci Bilgi Sistemine (OBS) Kaydımı Nasıl Yapabilirim?

Öğrenci Bilgi Sistemine Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına şahsen başvuru yaparak ya da size verilen öğrenci maili ile giriş yapılarak, oidb@adanabtu.edu.tr adresine ad-soyad ve öğrenci numaranızı belirten bir mail atarak başvurarak kullanıcı adı ve şifre alabilirsiniz. Bu sistem ile kişisel bilgiler ve not bilgilerinizi takip edebilirsiniz.

Hazırlık Sınıfından Nasıl Muaf Olabilirim?

Hazırlık Sınıfı Programından Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönergesinin 9. maddesinde belirtilen koşulları taşıyan öğrenciler bir dilekçe ile başvuru yaparak muaf tutulurlar. YÖNERGEMİZ

Diğer Hususlar

Yüksekokulumuz Hazırlık sınıfları için öğrenmek istediğiniz diğer hususlar konusunda ki bilgilere YADYO Yönergemizin yer aldığı aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
https://kms.kaysis.gov.tr/home/kurum/83412458