Verimli Topraklar ve Narenciye Kokulu Kent: Adana

Verimli toprakları ve tarıma dayalı sanayinin önemli ölçüde hammaddesini sağlayan iki milyonu aşan nüfusuyla batıyı doğuya, güneyi kuzeye ve Ortadoğu’nun Avrupa’ya açılan kapısıyla, Türkiye’nin en önemli ticaret merkezlerinden birisidir Adana… Türkiye’nin beşinci büyük kenti olan Adana, Seyhan Gölü ile Seyhan Nehri kenarına kurulmuş modern bir kent olup, bereketli topraklarında yetişen pamuk; beyazlığın ve temizliğin, narenciye; güzelliğin ve zarafetin simgesidir. İlk çağlardan beri önemli bir yerleşim yeri olduğundan bölgede onlarca antik kent ve antik kale bulunmaktadır. Dünyanın halen kullanılan eski iki köprüsü "Taşköprü ve Misis Köprüsü" bölgede yer almaktadır. İlimiz deniz kenarındaki lagünlerde çeşitli kuş ve kaplumbağa türleri ile Toros Dağlarındaki ender bitkilerin yetiştiği geniş doğa yürüyüşü yayla alanları sayesinde ekoturizm açısından önemli kaynaklara sahiptir.

İl nüfusunun % 75'i şehir merkezinde yaşamaktadır. ADANA BTÜ Seyhan bölgesinde olup şehir merkezi içerisinde kabul edilir. Seyhan ilçemiz; ilimiz sakinlerinin, % 35'ine ev sahipliği yapmaktadır. Tarihin, sanatın ve kültürün merkezidir. İlimiz birçok sosyal aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır. Adana'da yılın dört mevsimi yaşam standartlarının üzerindedir. İlimizdeki evler öğrenciler açısından oldukça uygundur. Bu yüzden Adanamızda maddi ve manevi anlamda hayat kolaydır.
Elbette ki Adana’nın da bir hikayesi var. Heredotos, Klikya adının Fenike kralı Agenor’un oğlu Klik’den geldiğini söyler. Bu isme, M.Ö. 9. yy’da Homeros’un İlyada Destanı’nda da rastlanır. Eski bir Klikya Masalında Çukurova’daki bütün kentleri gök tanrısı Uranus’un kurduğu anlatılır. Uranus’un oğulları Adanus ve Sarus, Tarsus’la savaşarak burayı ele geçirmişler. Bunlardan Adanus Kente (Adana), Sarus da ırmağa (Seyhan) adını vermiş. İşte Adanus ve Sarus’un böyle anlatılır efsanesi…

Binlerce yıllık kentten; birçok kavimin geçmesi veya yerleşmesi bölgede zengin bir kültür yaratmıştır. Her yerleşen kavimin gelenekleri ile dünya görüşüyle ve yaşam biçimiyle bölgeye yeni bir değer katmasının doğal sonucu olarak yüksek seviyede bir kültür oluşmuştur. Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin tarih boyunca bölgeye bereket taşıması nedeniyle Adana binlerce yıldır önemini hiç kaybetmemiştir. Türkiye’nin en büyük camisi ve anıtsal özelliği olan Sabancı Merkez Camii, Seyhan Nehrini tıpkı bir gerdanlık gibi süslemektedir. Merkez Parkta; tertemiz, pırıl pırıl, özgürce dolaşabiliyor, narenciye kokusunu içinize çekebiliyorsunuz. Ayrıca; ister yürüyerek, ister bisikletle, isterseniz mini trenle dolaşabiliyorsunuz. “Ben film izlemek istiyorum” derseniz onu da yapabilirsiniz, ama Haziran’dan sonra. Merkez Park kenti adeta bir gelin edasıyla selamlamaktadır.


Adana'nın bereketli toprakları gibi bilim, iş, sanat, kültür, edebiyat, müzik ve spor dünyasında da oldukça zengindir ilimizin sahip olduğu değerler... Kısacası sizleri hem Adanamızda, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde eğitim almak, hem de bu değerleri görmek ve içinde yaşamak için şehrimize davet ediyoruz. Adana'da yaşam kolaydır. Yeter ki siz tercihinizi doğru yapın...